Pagal Lietuvos savivaldybių indeksą Šakiai – 41 vietoje

sakiu_herbasLietuvos laisvosios rinkos institutas jau penktą kartą įvertino šalies savivaldybių veiklą ir paskelbė Lietuvos savivaldybių indekso 2015 m. rezultatus. Šakių rajono savivaldybė šiemet užima 41 vietą tarp 54 savivaldybių, surinkusi 39,4 balo iš 100.

Lietuvos savivaldybių indeksas – vertybinis indeksas, matuojantis žmonių ekonominę laisvę savivaldybėse. Būtent laisvė veikti yra pagrindinė žmonių gerovės prielaida. Indekse geriau vertinamos savivaldybės, kurios užtikrina žmogaus laisvę rinktis, skatina privačią iniciatyvą, kuria palankias verslo sąlygas, taupo išteklius ir veikia skaidriai. Manoma, kad savivaldybė savo sprendimais gali sukurti palankias gyvenimo ir investavimo sąlygas net ir tuomet, kai neturi išskirtinių sąlygų ar išteklių.

Geriausiai Šakių rajono savivaldybėje, pasak specialistų, įvertintas „Biudžetas“, nedaug atsiliko „Administracijos sritis“. „Mokesčiai“ taip pat įvertinti palyginti gerai. Prasčiausi rezultatai gauti „Turto valdymo“, „Investicijų ir plėtros“ bei „Sveikatos ir socialinės rūpybos“ srityse.

Palyginus maža biudžeto skola (30,2 proc. nuo pajamų lyginant su 44,7 proc. vidurkiu) ir jokių pradelstų mokėjimų atvėrė kelius geram savivaldybės „Biudžeto“ srities įvertinimui. Prisidėjo ir tai, kad beveik visi viešieji pirkimai (tiek pagal kiekį, tiek pagal vertę) 2014 m. buvo atlikti atvirais būdais, t.y. skelbiami.

„Administracijos“ srityje pasiekimu galima įvardinti tai, kad turėdama nedaug administracijos darbuotojų, tenkančių 1000 gyventojų (5,4 lyginant su 7,9 vidurkiu), tik 3 proc. gyventojų prašymų nebuvo išnagrinėti laiku. Be to, savivaldybės veiklos skaidrumas buvo įvertintas aukštu balu pagal „Transparency International“ atliktą tyrimą (74 balai lyginat su 55,5 balo vidurkiu).

„Mokesčių“ srityje taškų surinkti padėjo baudžiamųjų tarifų netaikymas nenaudojamam nekilnojamajam turtui ar žemei. Vis dėlto, vidutinis mokestis už verslo liudijimus buvo vienas aukščiausių. Siekiant gauti aukštesnę poziciją indekse savivaldybei rekomenduojama atkreipti dėmesį į „Turto valdymą“. 2014 m. nebuvo parduoti nė vienas savivaldybei priklausantis pastatas ar patalpa, o ir pats parduodamų objektų sąrašas buvo vienas mažiausių (3,2 proc. iš viso nuosavo ploto lyginant su 7,5 proc. vidurkiu).

Dėmesys „Investicijų ir plėtros sričiai“ taip pat reikalingas. Tiesioginių užsienio investicijų kiekis, tenkantis vienam gyventojui, rajono savivaldybėje buvo itin mažas (164 Eur lyginant su 1138 Eur vidurkiu) kaip ir veikiančių ūkio subjektų bei verslo liudijimus įsigijusių gyventojų skaičius, tenkantis 1000 gyventojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *